Aki ismer az tudja, hogy vannak márkák, amelyek nagyon a szívemhez nőttek. Túracipőt és bakancsot évek óta csak Hanwag-ot választok magamnak. Ezért gondoltam, hogy csinálok egy összefoglaló bejegyzést, hogy 2022 év elején milyen modellek közül tudtok választani.
Melyik Hanwag cipőt válaszd? (Forrás: www.hanwag.com) |
Mielőtt továbbolvasnál szeretném megjegyezni, hogy bár kedvelem a márkát, de a bejegyzés létrejötte nem egy fizetett együttműködés része. Amit írok a bejegyzésben, az leginkább saját tapasztalat és utánajárás közben szereztem. Illetve mivel egy túraboltban dolgozom, ezért megfordult már a kezemben pár Hanwag lábbeli. Meghallgattam jó pár felhasználó tapasztalatát. Ennek ellenére biztos vagyok benne, hogy nem minden szentírás, amit itt olvashatsz. Inkább csak egy szubjektív ajánlás a részemről. 2021 tavaszán már írtam a témáról, de most egy kicsit részletesebben próbálom kifejteni a témát.
2021-ben 100 éves a bajor márka, ezért van pár jubileumi modell, ami kifejezetten ebben az évben jelent meg. Ilyen az amúgy 40 éves Alaska GTX speciális sorszámozott kiadása vagy a Sepp 100, a Hans 100 és a Wagner 100. Ezek a cipők elég speciálisak, ezért bár szerepelnek a bejegyzésben, de azt gondolom, hogy az Alaska kivételével kevéssel lehet összefutni hazánkban.
A hagyományos kategorizálás alapján a Hanwag oldaláról összegyűjtöttem az alapvető besorolást.
Hanwag kategóriák |
A túra- és a hegymászó lábbelikre vonatkozó szabványos A, B, C és D kategorizálás hasznos kiindulópont a megfelelő bakancs vagy cipő kiválasztásához. Azonban ez a rendszer elsősorban csak arra utal, hogy mennyire merev a talp. A Hanwag egy lépéssel tovább megy. A lábbeliket a következő felhasználási területek szerint is osztályozza: Alpine, Trek, Hike, Travel ...
Ezen kategóriák és felhasználási módok segítségével tudsz válogatni a lábbelik közt. A ebben a táblázatban összefoglaltam a cipőket. A név, a kategória, a felhasználás mellett még a szármagasság, a kaptafa formája (bunion, wide ...), a bélés típusa (GTX, bőr), a felsőrész anyaga, a talp anyaga, a hágóvas kompatibilitás a súly és az épp aktuális ár (euróban) is szerepel a táblázatban. Egyes oszlopokban színekkel jelöltem az egyforma tulajdonságokat. Például világos kék a Gore-tex-es lábbeliket a sötét szürke pedig a Vibram talpúakat mutatja. Így könnyebben megtalálhatod a számodra legmegfelelőbb cipőt. De mivel ezek közt sok az átfedés, ezért ezeket szétbontva is megtaláljátok lentebb.
Travel
Az első a Travel, amelyeket leginkább könnyű sétákra vagy mindennapi utcai viseletre ajánlok. A lenti táblázatban minden fontos információt megtalálható típusokra bontva.
Hanwag Travel |
Hike
Hanwag Hike 1. |
Hanwag Hike 2. |
Hanwag Hike 3. |
Trek
Ez a lista is rengeteg lábbeliben bővelkedik. Itt megtalálhatóak a középhegységi túrabakancsoktól egészen a magas szárú vadászbakancsokig. A gyártó magashegyi túrára még nem ajánlja ezeket a bakikat, bár van közte jó pár, amelyik szerintem könnyű nyári alpesi túrákra már használható. Alaszka, Yukon, de én például egy kívül-belül bőr Tátrában is szoktam a Dolomitokban, Retyezátban túrázni. Még hevederes hágóvasat is raktam rá. Szóval én olyan 2-3000 méter közötti túrákra a lenti táblázat BC kategóriás bakancsait simán merem ajánlani. Minden fontos információt megtalálható típusokra bontva.
Hanwag Trek 1. |
Hanwag Trek 2. |
Alpine
Ezen bakancsok, illetve félcipők mindegyike sziklás köves vagy magashegyi terepre ajánlottak. Egy kivételével mindegyik valamilyen hágóvassal kompatibilis. Beszállócipőkben alpesi mászóutak megközelítése és via ferráták is teljesíthetőek.
Hanwag Alpine |
Egyéb
Hanwag tradicionális cipői |
Hanwag téli cipői |
Továbbiakban pár gondolat a lábbelik anyaghasználatáról, a formájukról és megfelelő méretválasztásról írok pár mondatot.
Bőr
A bőr a legjobb anyag a kiváló minőségű túracipőkhöz. Megfelelő gondozás mellett szó szerint egy életen át tart. A Hanwag-nál különböző bőrszállítók különböző bőrfajtáival dolgoznak. Ezek közé tartozik a nubukbőr, a velúr bőr, a bélésbőr, a krómmentesen cserzett bőr, a jakbőr és a Terracare Zero® (a németországi Heinen cserzőüzem által gyártott, teljesen CO2-semleges) bőr. A jakbőr kivételével (ami a Tibeti-fennsíkról jön), minden bőrtípus Európából származik. Ezek minőségére különösen odafigyel a márka.
A bőr típusokról bővebben itt olvashatsz.
Bélés
A Gore-Tex® bélések több rétegből állnak, köztük egy vízálló és légáteresztő membránból. Ezek megbízhatóan szárazon tartják a lábát esőben és hóban. Jól szellőzik és lehetővé teszi, hogy az izzadság távozzon a cipő belsejéből. Azonban bizonyos szempontból még mindig felülmúlja egy természetes anyag: a bőr. A bőr (LL) bár nem teljesen vízálló, de rendkívül kényelmes és tartós bélés. Kellő kezelés, waxolás mellett a legtöbb körülmény között használható. Egyes modelleknél krómmentes bőrt használ a márka. Ezek előállítása során különösen figyelnek a króm-mentes cserzésre. Azaz nem tartalmaz (króm alapú) allergéneket a cipő, emiatt különösen bőrbarát és az allergiások számára is alkalmas.
2018 őszén jelent meg a cégcsoportban (Fjällräven) már használt környezettudatos Eco-Shell membránja a Hanwag lábbeliknél. Viszont a mai napi csak a Travel azaz könnyű, utcai vonalnál elérhető.
Téli lábbelik szigeteléséről a Gore-Tex® membrán mellé illesztett G-Loft® műpehely gondoskodik. A G-Loft® strapabíró, légáteresztő és a természetes pehelyhez hasonló tulajdonságokkal rendelkezik (könnyű és kiváló szigetelést biztosít).
A bélésekről bővebben itt olvashatsz.
Talp
A talp a túracipők alfája és ómegája. Az egész cipőkészítési folyamat legösszetettebb része. Külső talp, párnázás és talpbetét, a talpegység minden részének kompatibilisnek kell lennie, és egyszerre kell harmóniában működnie a bakancs többi részével. Talán a legkényesebb kérdés ez a Hanwag lábbeliknél. A tradicionális dupla varrású bakancsok egy életen át kitartanak, de azok betörése is akár addig tarthat. Ma is gyártanak még ilyen lábbeliket, de sokkal nagyobb a kínálat az úgynevezett ragasztott talpú bakancsaik között.
Az én eszmefuttatásom szerint ezek létjogosultsága két okra vezethető vissza. Az egyik a kényelem. Ezen bakancsokat nem kell vagy könnyebb betörni. Nagyon jól illeszkednek a lábra és már az első viselet közben olyan, mintha évek óta használnád. A másik ok, sajnos kevésbé elfogadható részemről. Ez pedig a 21-ik század népbetegség, a fogyasztói társadalom. Nincs semmi baja a cipőnek, de kell egy másik. Kell a legújabb, a legmenőbb vagy a legdrágább modell.
A legtöbb túra modell a Vibram® és a Hanwag közös fejlesztésű kopófelületét kapta, leginkább az utcai és a téli lábbelik közt találtok Michelin® vagy saját gyártású talpakat.
A talpakról bővebben itt olvashatsz.
Kaptafa
Lenti videóban segítség a számodra legmegfelelőbb kaptafa kiválasztásához. Még több információ, pedig ebben a linkben. A táblázat hatodik sorában láthatóak, hogy egyes modellekből milyen kaptafával készül a lábbeli. A legtöbb variációban természetesen a legnépszerűbb bakancsból a Tatra-ból van. Ebből a modellből mindenki megtalálhatja a magának valót.
Méret
Ha már tudod melyik bakancs/cipő a neked való, akkor fontos, hogy a legjobb méretet is megtaláld. Mindig délután próbálj és mindig olyan zokniban, amiben viselni fogod! Egy ujjnyi méret tartalékot hagyj, mert hiába fűződ be jól a cipőt, lejtmenetben biztosan mozog előre egy kicsit a lábad illetve napközben vagy túra közben megdagad. Az pedig nem szerencsés, ha nincs hely a lábbeliben. A táblázatra kattintva még több segítséget kapsz a gyári honlapon angolul.
Hanwag mérettáblázat |
Videók
Hans Wagner - egy cipész meséje
Hogyan tisztítsd a túrabakancsod!
Hogyan ápold a túrabakancsod!
Hogyan fűzd be a túrabakancsod!
Túrabakancs újratalpalása – Nézd meg, hogy működik!
Világszerte és hazánkban is a Tatra és az Alaska a legnépszerűbb Hanwag bakancs, de mint ahogy fentebb látjátok ezeken kívül is rengeteg típus létezik. Remélem sikerült kicsit segítenem a választásban. A cipőket megtaláljátok a nagyobb hazai túraboltokban és vadászboltokban vagy rengeteg webáruházban.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése